Kartonpiyer Yapımı

Kartonpiyer nasıl yapılır ?

Kartonpiyer yapmak için ihtiyacınız olan malzemeleri alçı,su ve elyaf dır. İlk olarak bir leğene 1.5 litre civarında suyu boşaltıyoruz. Bu verdiğimiz ölçüleri yapacağınız kartonpiyerin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Leğene suyumuzu boşalttıktan sonra yaklaşık olarak 3 avuçluk alçıyı leğene ilave ediyor ve en az 1 dakika alçının erimesini bekliyoruz. Alçı eridikten sonra karışımı karıştırarak kıvaç olmasını sağlıyoruz. Elinize yapışacak kıvamı aldıysa artık döküme hazırdır. Ama elinize yapışmıyor ise biraz daha alçı ilave etmeniz gerekmektedir.

Kartonpiyer Döküm Aşaması

Hazırladığımız alçıyı kartonpiyer kalıbının üzerine elimizle yedirerek 1. katını sürüyoruz. Biz bu işleme yedirme diyoruz. Kalıbımıza alçıyı yedirdikten sonra Elyaf lifleri alçının üzerine seriyoruz. Elyaf lifler kartonpiyerin kırılmalara karşı daha kuvvetli dirençli olmasını sağlamaktadır. Elya liflerini serdikten sonra yaklaşık olarak 2-3 dakika kurumasını bekledikten sonra üzerine leğende kalan alçımızı ilave ediyor ve kalıbımızı kurumaya bırakıyoruz. Yine yaklaşık olarak 30 dk kalıpta bekledikten sonra kuruması için kalıptan çıkartıyoruz. Çıkardıktan sonra montaja hazırdır.

eros de amor

Kartonpiyer Montaj Aşaması

Kartonpiyerlerin kalıplarından çıkarıldıktan sonra en az 1-2 saat dinlendirildikten sonra montaj aşamasına geçilmesi daha sağlıklı olacaktır. Kartonpiyer’i  duvara montaj işlemine başlamadan önce ilk önce köşelerden başlamak her zaman daha pratik olacaktır. İlk olarak kartonpiyer genişliği kaç cm ise metre ile ölçüp işaretledikten sonra 45 derecelik açı ile köşe kenarı kesmemiz gerekmektedir. Kenarları kesim işlemini bitirdikten sonra kartonpiyere yapıştırıcı sürüp duvara yapıştırabiliriz. Yapıştırdık sonra 30 saniye elimizle sağa sola baskı yaparak yerine oturmasını sağlayabiliriz. Lego gibi yapıştıra yapıştıra tüm odanın duvarlarını bitiriyoruz.

Kartonpiyer Montaj Sonrası

Montaj işlemini tamamladıktan sonra kartonpiyer ile duvar arasında kalan yapıştırıcı artıkları el yardımı ile kurumadan alınır ve ince zımpara ile ek birleşim yerleri zımparalanır ve pürüzsüz bir yüzey elde edilerek kartonpiyerin daha güzel bir görünüme kavuşması sağlanır.

Kartonpiyer Boya Aşaması

Kartonpiyerlerimiz zımparalandıktan sonra ıslak bir sünger ile silinerek üzerindeki tozlardan ve kalıntılardan arındırılarak temizlenir. Kartonpiyerleri boyamak için genellikle beyaz plastik boya kullanılır. Boya işlemeni başlamadan önce kartonpiyerlerin %100 kuruduğundan emin olmamız gerekmektedir. Kurumadan asla boya işlemine başlamamız gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz ortam çok nemli ise  bir ısıtıcı makina bağlayarak ortamı kurutabilirsiniz. Normal bir ortamsa pencere ve camları aşarak 2-3 saat içinde kurumasını sağlayabilirsiniz.

Kartonpiyer Bakımı

Kartonpiyerlerinizi montajın dan sonra bakımı için hiç bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Evinizi boyarken kartonpiyerlerinizide boyamayayarak daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Sormak istediğiniz sorularınızı bizlere yorum olarak gönderebilirsiniz.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?