Asma Tavan Yapımı Uygulama Alanları

Bu yazımızda Asma Tavan Yapımı ve Uygulamaları hakkında bilgiler vereceğiz. Çağdaş mimaride inşa edilen binalarda; ısıtma, havalandırma, aydınlatma, akustik, yangın detektörleri, güvenlik kameraları gibi sistemlerin kullanımı gereklilik haline gelmiştir. Bu tür sistemlerin kullanımı beraberinde estetik olarak istenmeyen bir görüntü kirliliği de oluşturmaktadır. Estetik sorunların önüne geçebilmek için normal tavanın daha aşağı bir seviyesinde ve istenmeyen görüntüleri gizleyecek yeni bir tavan daha yapılması gerekir. Normal tavanın alt tarafında tavana asılarak oluşturulan sistemlere asma tavan adı verilmektedir. Konutlarda ve endüstriyel yapılarda asma tavan kullanılmasını gerektiren durumlar özetle şöyledir;

  • Mimari olarak mekanlara estetik bir görünüm kazandırmak için,
  • Tavanı çok yüksek olan mekanlarda, tavan yüksekliğini biraz daha düşürmek için,
  • Ses tertibinin önemli olduğu mekanlarda, akustik değerleri düzenlemek için,
  • Aydınlatmanın hem estetik hem de dengeli bir şekilde oluşturulması için,
  • Gerektiğinde Isı ve ses yalıtımının sağlanması için,
  • Isıtma, havalandırma, elektrik vb. tesisatlarda boru, kanal ve kabloları gizlemek için,
  • Tavanda kullanılması gerekli olan havalandırma, aydınlatma armatürü, yangın fıskiyesi, kamera vb. tavan aksesuarlarının estetik bir biçimde tavana monte için kullanılır.
eros de amor

Yapılarda kullanılacak asma tavanların, yapılma amaçlarına göre yüklendiği görevleri yerine getirmesi için; yıpranmaması, nemden, titreşimden, sıcaktan ve soğuktan, güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemesi, kolay temizlenebilmesi, hafif olması, yangına ve korozyona karşı dirençli olması, ihtiyaç duyulması halinde sökülüp takılabilmesi vb. şartlar gerekmektedir. Asma tavanlar,konutlarda, sanayi tesislerinde, sinema, tiyatro, hastane, konferans salonları, mağazalar, ofisler, kapalı spor salonları, kapalı yüzme havuzları, otobüs terminalleri, akaryakıt istasyonları, bankalar vb. bir çok yapıda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kartonpiyer ve Alçıpan

Kartonpiyer ve alçıpan uygulamaları evinizi, ofisinizi dekore eden, zenginleştiren sınırsız şekillerde üretilebilen alçı uygulamalarıdır. Kartonpiyerler, iç veya dış mekanları dekoratif kabartmalarla süslemek amacıyla genel olarak duvarlar ile tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde uygulanan, sertliği arttırılmış mukavva veya kıtıklı alçı olarak tanımlanabilir. Mekanlarınıza her türlü gizli ışık, kemer, göbek veya alçıpan bölme duvar gibi uygulamaları sorunsuz şekilde gerçekleştirmekteyiz.

banyoya asma tavan nasıl yapılır, asma tavan yapımı,asma tavan nasıl yapılır uzman tv, asma tavan modelleri, alçıpan tavan yapım aşamaları, asma tavan detayı, yuvarlak asma tavan yapımı, asma tavan profilleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?