Kartonpiyer Çeşitleri nedir ?

Kartonpiyer çeşitleri kendi aralarında 2 ye ayrılır. Alçı ile üretilen alçı kartonpiyerler diğeri ise poliüretan ve hava kabarcıkları ile üretilen starafor kartonpiyerler. Kartonpiyer mi ? Stropiyer mi? Sorusuna cevap yazımızı okumak için tıklayınız.

Kartonpiyer nasıl yapılır ?

Kartonpiyer alçı ile iplik liflerinin ve suyun bir arada karıştırılarak elde edilen malzemenin kalıplara dökülerek kurumasının ardından çıkarılan ürüne kartonpiyer nedir. Kartonpiyer dekorasyon amaçlı ve yapılarda uygulamada ortaya çıkan bazı eksiklikleri izole etmede çok yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir. Ucuz iş gücüne sahip olan Türkiye’de alçı kartonpiyer çok kullanılmakla beraber, her geçen gün alçısız kartonpiyer (polistren) ürünlerinin kullanım oranında çok hızlı artış yaşanmaktadır. Sektörde yaklaşık 100-120 bin kişi istihdam edilmektedir.Yapıları kabartmalarla bezemek için çoğunlukla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde kullanılan, sertleştirilmiş mukavva veya katıklı alçıdır.

Binaların içleri ile cephelerini çeşitli malzeme ve tekniklerle süsleme geleneği, neredeyse mimarlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Kartonpiyer, İtalyanca carta (kağıt) sözcüğünden köklenen “cartone” den geliyor, anlamı ise sıkıştırılmış kağıt. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip bu sözcük 1610′lardan itibaren karton kutular için de kullanılmaya başlıyor. Sıkıştırılmış kağıdın sanat dünyasına katılışının bir örneği; Raphael’in 1680′de üzerine freskolar yaptığı ünlü kartonlarıdır. Kartonpiyer, suyla karıştırılıp hamur haline getirilen kağıdın önce tutkal, sonra üstübeçle karıştırılmasıyla elde edilen bir malzeme. Bu malzeme önceden hazırlanan kalıplara (ki, eskiden her biri birer sanat eseri değerinde idi) dökülür ve kuruduktan sonra yapıların tavanlarına ya da duvarlarına monte edilir. Kartonpiyer malzemesi daha sonraları yerini kullanım kolaylığı olan alçıya, daha sonraları ise poliüretan esaslı olanlara bıraktı. Şimdiki güçlendirilmiş haliyle ömrü bina ömründen fazladır.

eros de amor

Kartonpiyerlerin kullanımları giderek artış göstermektedir. Kartonpiyer uygulumaları ilk başlarda tavanlarda çoğunlukla kullanılırken son zamandalar uygulama alanları arasına kemerlerde girmiştir. Ayrıca renkli kartonpiyerlerin kullanımına ilgide artmaktadır.

Aslında kartonpiyerler tek renktir. Renkleri de beyazdır. Ancak kartonpiyer uygunlandıktan sonra göze güzel görünmesi için plastik veya yağlı boyalar kullanılarak istenilen renkte boyanmaktadır.

Alçıpan duvar bölme kesinlikle işi bilen ve profesyonel ustalar tarafından yapılmalıdır. Alçıpan duvar bölme işlemi çok titiz işçilik gerektirmektedir. Bu yüzden işinin uzmanı olmayan ustalar tarafından yapılması halinde kötü bir işçilik olabilir.

Alçıpan duvar bölemeler evlerde ofislerde büyük alanları bölmek için her türlü yapılarda kullanılabilir. Nem ve rutubetten kolay kolay etkilenmezler. Bakımının çok kolay olmasıda kartonpiyerlerin artı özelliklerinden birisidir. Senede bir kere boyanmaları yeterli olmaktadır. Duvarlar çift katman alçıpan uygulamasının içerisine ses izalasyonu sağlayan malzemelerde kullanılarak bölemeler arasında ses izolasyonunuda sağlamak mümkün olmalktadır.

Kartonpiyer Özellikleri

► Bünyesine su kabul etmez.

► Yanmaz (B1 normundadir.)

► Sinirsiz model secenegi sunar.

► Evinizi veya is yerinizi kirip dokmeden, “kirletmeden” temiz uygulanabilir.

► Yapiniza ek statik yük getirmez.

► Isi köprüsü olusturmaz, yogusma yapmaz.

► Su bazlı boya ile istenilen renkte boyanabilir. (Solvent ve benzoil içermeyen)

► Hafiftir. Deprem ve bina oturmalarinda zarar verici düsme riski tasimaz.

► Insan ve çevre sagligin zarar vermez.

► Ömrü yapi ömrüne esittir.

► Tüm projelerde seri uygulanabilmesinden dolayi arti deger yaratir.

► Yapinin degerine deger katar.

► Estetik bir görünüm saglar.

► Alternatiflerine göre ekonomiktir.

► Standart 2 mt. boyunda üretilir.

 

, , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?