Kartonpiyer ile Stropiyer Arasındaki Farklar

Kartonpiyer ile Stropiyer Arasındaki Farklar nelerdir ? Avantajları Dezavantajları nedir ? Buradan 4 sene önce yazmış olduğumuz Kartonpiyer mi Stropiyer mi ? Sorusunun cevabına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Seneler sonra neler değişti hep birlikte ele alalım. İlk olarak Kartonpiyer’in avantajları ile başlayalım.

Köpük Kartonpiyerin Avantajları Nedir?

Günümüzde son dönemlerde yoğun bir talep alan ve yanında birçok özelliği getiren köpük kartonpiyerler, özellikle nem ve rutubet yalıtımı ile tüm farklı mekanlara ayrıcalıklı bir fiziksel avantaj getirmektedir. Bu şekilde mekanın daha rahat ve ferah bir ortama dönüşmesine fırsat sunulmaktadır. İç ve dış ısı dengesini tam olarak yakalama özelliği sayesinde bütün mevsim boyunca bu ısı istenilen düzeyde olmaktadır. Ayrıca strafor bir malzemeden üretimleri gerçekleştirildiğinden dolayı bu ürünler %90 kadar miktar olarak havadan oluşmaktadır ve oldukça hafif bir özellik vermektedir.

En büyük özelliklerinden biri ise hiç şüphesiz alçı gibi belli bir süre sonra hasar görmediği için, uzun yıllar sorunsuz bir biçimde kullanma şansını yanında getirmesidir. Bu noktada herhangi bir durumdan ötürü düşse dahi yaralanmaya asla hafifliği sayesinde sebep olmaz. Aynı zamanda ömür boyu garanti kapsamında alçı kartonpiyere göre çok daha ucuz bir bütçe dahilinde elde etme şansı yakalanmaktadır. Diğer yandan herhangi bir toz veya bunun gibi değişik pislikleri ortaya çıkarmadan, tıpkı alçıda olduğu gibi moloz yığını durumunu meydana getirmez. Bu özellikleri kapsamında da günümüzde farklı binalar için yoğun bir şekilde montaj gerçekleştirilmektedir.

eros de amor

Köpük Kartonpiyerin Farklı Özellikleri

Köpük kartonpiyerlerin diğer avantajı ise herhangi bir şekilde usta çağırmadan herkesin bu ürünleri rahatlıkla montajını gerçekleştirme imkanıdır. Bu da kişisel olarak masrafın daha fazla düşmesine ve uygun maliyetler altında bunların yapılmasına fırsat sunar. Bu konuda ise detaylı bilgiler internet üzerinden de yine stropiyer montajı olarak alınabilir ve oldukça kolay bir şekilde montaj yapılabilir. İnsan sağlığı açısından da üzerinde alçı ve bunun gibi farklı maddeler bulunmadan tamamen kaliteli bir malzeme üretimi altında gerçekleştirildiğinden dolayı köpük kartonpiyer çeşitleri, özellikle yaşam alanları adına bu konuda büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Özellikle günümüzde ısıdan kar elde etmek adına stropiyer tavan köpük kartonpiyer seçenekleri, uzmanların da dile getirdiği bir büyük bir avantaj getirmektedir. En çok da katlar arasında ısı yalıtımı gerçekleşmediğinde dolayı bu noktalarda meydana gelebilecek soğukluk ısı yalıtımında büyük bir zarar meydana getirmektedir. Tavan için gerçekleştirecek olan köpük kartonpiyer sayesinde hem maliyetten düşülerek hem de sağlıklı bir şekilde ısı yalıtımdan kazanç elde edilebilir.

Daha Az Maliyet Ve İşçilik İle Köpük Kartonpiyerler

Özellikle günümüzde sadece fiziksel avantajları değil aynı zamanda görsel açıdan mekanlara şık bir izlenim katması için özel projeler yapılmakta ve köpük kartonpiyerler usta ellerde harika bir şekilde döşenmektedir. Üstelik montajı çok kolay bir biçimde gerçekleştirildiğinden dolayı işçilik ile daha az maliyet altında bu işlemler sağlanabilir. Mekânın renk ve model uyumuna göre seçim gerçekleştirilebilecek desenler altında, köpük kartonpiyerler ile birlikte başta ısı yalıtım ve sağlık olmak üzere birçok değişik avantajı elde etmek mümkündür. Ayrıcalıklı olarak nem ve rutubet yalıtımı da yine yaşam alanları adına özellikle büyük bir önem taşımaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak her iki malzemenin de artılarını eksilerini paylaştık. Sıra geldi yılların verdiği ustalık uzman cevabına Stropiyer malzeme hafifliği ve pratikliği ile her ne kadar avantajlı gibi dursa da hem kullanım ömrü olarak hemde dayanıklılık olarak Alçı Kartonpiyerlerin çok çok gerisinde kalmaktadır. Eğer dekorasyona para harcamamak istemiyorsunuz ucuz olan yolu seçebilirsiniz. Ama ben yaptığım işin ömürlük olmasını ve sağlıklı olmasını istiyorum dersiniz. Alçı kartonpiyer yaptırmanızı şiddetle önermekteyim. Son olarak ise bazı ısı yalıtım tabakalarının kanserojen etki yaptıkları kanıtlanmıştır. Amerika ve Avrupa’da yasak olmasına karşın ülkemizde şuan için herhangi bir yasaklama söz konusu olmamıştır. Sizlerinde bu konudaki fikirlerini yorum olarak görmek isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?