Dış cephe mantolama yaptırmadan önce dikkat

mantolamaBina Dış cephe mantolama yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken kuralları Zonguldak’tan Ahmet beyin isteği üzerine açıklıyorum. Öncelikle herkeze merhabalar Ben Ali usta 15 yıllık inşaat ve iç ve dış dekorasyon tecrübelerimi ve sizlerden gelen soruları cevaplamaya devam ediyorum. Ahmet bey sorusunda 4 katlı Aile binalarının dış cephesini mantolama yaptırmaya karar vermiş fakat bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığından bizden yardım talep etmiş. Dış cephe mantolama sistemleri doğru uygulandığı takdirde kışın ısıtma, yazın soğutma masraflarını yarı yarıya düşürerek ekonomik, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları yaratan ısı yalıtımı  ve izolasyon uygulamalarında 5 altın kural

Kışın ısıtma, yazın soğutma masraflarını yarı yarıya düşürerek ekonomik, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları yaratan ısı yalıtımı uygulamalarının sayısı yurt genelinde gün geçtikçe artıyor.  Isı yalıtımı için en uygun mevsim olan bahar ve yaz aylarını fırsat bilenler yalıtımsız binalarına mantolama yaptırıyor.  Şu an ayrıca Şekerbank’ın uygulamaya başladığı Eko Yalıtım Kredilerini de değerlendirmeye başlayanlarla birlikte yalıtımlı bina sayısı hızla artıyor. Peki, acaba ısı yalıtımı için doğru ürünler seçiliyor mu, doğru uygulamalar yapılıyor mu ?

Paket sistemler tercih edilmeli

Mantolama yaptırmaya karar verildiğinde en kritik noktanın seçilecek ürünlerin bir paket sistem olmasının önemine dikkat etmek ve Paket sistemler ısı yalıtımı uygulamasında kullanılan; ısı yalıtımı levhası, yapıştırıcı, sıva, file, dübel ve yüzey kaplama malzemeleri gibi tüm malzemeleri bir arada sunuyor. Bu paket sistemlerin, dıştan duvar ısı yalıtım sistemleri için hazırlanan yaşlandırma ve performans testleri ile güvenirliğinin kanıtlanmış olması gerekiyor. Bu test ile mantolama sistemi 20 yıl boyunca yaşayabileceği fiziksel koşullara laboratuvar ortamında maruz bırakılıyor ve ardından testlere tabi tutularak yeterlilikleri sağlayıp sağlamadığının kontrolü yapılıyor. Ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı ürünler ve toplama paketler ise uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın beklenen ısı yalıtımı sağlayamayarak çöpe gitmesine neden oluyor

XPS’li paketler bina ömrü boyunca performans sağlıyor

XPS’li paketlerin bina ömrü boyunca performans  sağlıyor. Mantolama sistemleri arasında XPS’li paketleri tercih ederek diğer ısı yalıtım malzemesi kullanılan sistemlere göre önemli avantajlar sağlanıyor. Isı iletkenlik değeri en düşük ısı yalıtım malzemesi olan XPS, bünyesine su almadığı için ısı iletkenlik değeri hiçbir zaman değişmiyor. Ayrıca XPS’in dış hava şartlarından etkilenmemesi, su emmediği için dona karşı dayanıklı olması sıva ve boya yüzeyinde çatlak oluşumunu, bina içinde ise küf ve rutubet oluşumunu engelleyerek konforlu iç mekân koşulları yaratıyor. XPS Isı Yalıtım Levhaları, performansını bina ömrü boyunca koruyarak maksimum tasarruf sağlıyor. Enerji tasarrufunun yanında yapıların betonarme bölümlerinde korozyonu önleyerek yapı ömrünün uzamasına da yardımcı oluyor.

eros de amor

İklim koşullarına uygun kalınlık belirlenmeli

Hangi paket sistemin seçileceğine karar verildikten sonra, bir diğer önemli adımın uygulamacı firma ile birlikte yalıtım malzemesinin kalınlığının belirlenmesi ve  Bu kalınlık “TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği”ne uygun olarak yapılacak hesaplara göre yine TS 825’te belirtilen iklim koşullarına uygun olan kalınlıklar belirleniyor. İstanbul için 3 cm XPS’li mantolama paketleri uygun olurken, İç Anadolu’da 5 cm’lik, Akdeniz’de 4 cm’lik XPS’li mantolama paketlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Sıcak bölgelerde ısı yalıtımın önemini unutmamak gerek. Akdeniz gibi sıcak bölgelerde yapılacak ısı yalıtımı binaların soğutma maliyetlerini düşürerek enerjiden tasarruf sağlıyor.

Sertifikalı ustalar sorunsuz uygulama sağlıyor

Uygulama firmalarından mantolama için teklif alırken, cephe metrajının doğru çıkarılması maliyetlerin doğru hesaplanması açısından da önemli olduğuna dikkat etmelisiniz. Uygulamayı yapacak olan firmanın vereceği detaylı bir fiyat teklifinde, malzemelerin metrekare tüketim miktarlarını görüp, uygulama başlamadan eğer eksik kullanılan bir takım malzemeler varsa bunları tespit edip müdahale etmek mümkün oluyor. Ayrıca firmanın uygulama ustalarının sertifikalı olması da en iyi ve sorunsuz sonucu elde etmeye yardımcı oluyor. Bazen en iyi malzemeler ve kötü işçiliklerle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Mantolamanın maliyeti, yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin TL’lik bir maliyet anlamına geliyor. Yalıtım kredileri ile örneğin 24 ay vadeyle 4 bin TL yalıtım kredisi alan bir tüketicinin ayda 183 TL geri ödemesi oluyor. Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra ayda ortalama 300 TL olan yakıt faturası 150 TL’ye iniyor ve bu sayede elde edilen 150 TL’lik tasarruf kredi borcunu ödemek için kullanılabiliyor. Birkaç yıl içinde kendini amorti eden yalıtım, sonrasında ömür boyu kazandıran kârlı bir yatırıma dönüşüyor.

Yapıların tüm dış kabuğuna ısı yalıtımı uygulanmalı

Mantolama yaptırırken yapıların tüm dış kabuğunun ısı yalıtımı ile sarılması gerektiği unutulmaması gerektiğinin altını çizenrek , binanın tek bir cephesine yalıtım yapılmasının yeterli olmadığı ve Pencere, pimapen ve amerikan kapı gibi açıklıkların merkez dönüşleri ısı yalıtım malzemesiyle dönülmezse, bu noktalar ısı kaybının neden olacağı önemli ısı köprüleri oluşturuyor. Bu gibi noktalarda mantolama kalınlığıyla aynı kalınlıkta ya da daha ince özel profiller (pencere dönüş profili) kullanılabiliyor. Yine standart paketler içinde yer almayan bazı detay profillerini de kullanarak sistemin tamamlanması sağlanıyor. Özellikle renovasyon projelerinde, denizlik mermerlerinin boyunun yalıtımın ardından kısa kalması nedeniyle buralarda alüminyum denizlik profili kullanarak denizlikler uzatılabiliyor.

Üretici firmaların tavsiyeleri göz ardı edilmemeli

Isı yalıtımı yaptırmak için bilinen firmalara başvurmak en doğru çözümü sunacağını hatırlatırız. Uygulama sırasında ise üretici firmaların tavsiyeleri göz önünde bulundurularak uygulamanın bu doğrultuda yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tavsiyelere; seçilen sistemin detay kitapçıklarından, uygulama şemasına internet sayfamızdan ulaşılabilirsiniz. XPS Mantolama Kitapçığı’na ise aşağıdaki  aşağıdaki linkden ulaşmak mümkün.

Xps nasıl montaj yapılır tıklayınız

, , ,
3 comments to “Dış cephe mantolama yaptırmadan önce dikkat”
  1. tabıkı montalama işini bilen tecrubelı elamanların yapması gereken bır konu ama bu işi bilen bilmıyen herkes yapmaya calışıyo karışıklık burdan kaynaklanıyo

  2. bu montalama işini ben bartında yenı yapmaya baslıcam bana yardımcı olursanız yenı ofıs acıyorum saygılar

  3. Şu XPS bizim şirkette var mı acaba? Okuduklarıma göre Önemli bişey. Sen de bir bak istersen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?