Dış cephe mantolama ısı yalıtım sistemleri

mantolamaBu yazımızda dış cephe mantolama ve ısı yalıtım sistemleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Mantolama adı verilen Dış Cephe Mantolama Isı Yalıtım Sistemleri uzun yıllar öncesinden Avrupa ülkelerinde standartlarla çerçevelenmiş ve enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemize maalesef gecikmeli gelen bu tasarruf sistemi sebebi ile enerji satan bir ülke iken dışarıdan enerji alan bir ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız.Yerküre üzerindeki kaynakların hızla tüketildiği düşünüldüğünde tasarruf tedbirlerimizi almak için daha fazla gecikmememiz gerekliliği açıkça görülmektedir.

Yapılarımızda ısınma ve serinleme amaçlı kullandığımız kombi,kalorifer,klima ve benzeri cihazların sarf ettikleri enerji,mantolama tatbikatları ile %50 azaltılabilmektedir.Eğer binalarımızın temel ve çatılarında da ısı yalıtımı yapılmışsa bu oran %60’lara kadar çıkacaktır.Bu kadar önemli bir tasarrufun sadece kendi bütçelerimize değil ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağı unutulmamalıdır.Binalarımızda en önemli ısı kayıpları kolon ve kirişlerden kaynaklanmaktadır bu sebep ile iç duvarlarda yapılacak Mantolama tatbikatları asla sonsuz ömürlü olamayacaktır,dış cephede ve bina duvarlarının tamamını kaplamadıktan sonra Mantolama sistemlerinde tatmin edici sonuç alınamaz. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmayacak şekilde yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır.

eros de amor

Kolonlar,kirişler,duvarlar,pencere merkezleri,çıkma altları bir bütün olarak mantolanmalı ve yapının tamamı koruma altına alınmalıdır.
Mantolama uygulaması aşağıdan yukarıya doğru olacaktır. Uygulama başlangıcında zeminin 20-25 cm üzerinden, su basman profili teraziye alınarak cepheye monte edilecektir

Binalara uygulanan mantolama sistemi maliyetli gibi görünsede bir kaç yıl içinde yakıttan sağlıyacağınız tasarrufla dengeleyebilirsiniz. Yakıttan sağlanan tasarruf çevreye ve doğayada zararlı gaz salımını aza indireceğinden çevre temizliği bakımından da faydalı.

Binanıza mantolama uygulamaya karar verdiğinizde kullanılacak malzeme seçimide önem kazanmaktadır. XPS Isı Yalıtım Levhalarında paket sistemli olanlarını seçmeniz bütçeniz için daha faydalı olur. Bu paket sistem detaylardaki uygulama sayesinde ısı yalıtımını daha iyi sağlar.

En zorlu iklim koşullarına karşı dayanıklılığı sayesinde bina içinde ve dışında oluşabilecek her türlü yıpranma ve aşınmalara karşı dayanıklılık göstemektedir. Bu durum binanın bakım ve onarım masraflarını azaltıp uzun yıllar boyunca yeniliğini korur ve tasarruf sağlar.

Doğru bir şekilde Dış Cephe Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri ile kaplanan bir binanın korozyon problemini bir daha yaşamayacağını,yaşının sabitleneceğini ve mantolamanın bina ömrü kadar hizmet verebileceğini unutmamamız gerekmektedir.

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?