Su yalıtımı nedir ? Nerelerde uygulanır ?

su-yalıtımıYapı ömrü ve dayanıklılığı açısından en büyük tehdit sudur. Yapıya sızan su; yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyona uğratarak yük taşıma kapasitesinin ciddi miktarlarda düşmesine, beton bütünlüğünün bozularak çatlak ve kırılmaların oluşmasına yol açar. Ayrıca insan sağlığına zararlı küf, mantar ve benzeri organik maddelerin oluşumuna sebep olur. Yapılar; yağmur, kar gibi yağışlar, toprağın nemi, toprak tarafından emilen yağış veya kullanma suları, banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su kullanımı, yapının üzerine inşa edildiği zemindeki basınçlı veya basınçsız yeraltı suları nedeniyle suya maruz kalırlar. Suyun yukarıda sayılan yollarla yapıyı ve konforu tehdit etmesi engellenemez fakat yapılara suyun girmesi önlenebilir. Yapıların, her yönden gelebilecek suya veya neme karşı korunmaları için, yapı kabuğunun yüzeyinde yapılan işlemlere su yalıtımı denir.

Su yalıtımının Faydaları nedir ?

 • Yapınızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasını ve taşıma kapasitesinin düşmesini önler, binanın depreme karşı güvenliğini sağlar.
 • Binalarda bakteri ve küf oluşmasını engeller.
 • Suyun çatılardan veya tavanlardan damlamasını, bodrumları basmasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar.
 • Yapıların bakım giderlerini azaltır.
 • Su depolarında ve havuzlarda su kaçaklarını önler ve su kalitesini korur. Yapıların, her yönden gelebilecek suya veya neme karşı korunmaları için, yapı kabuğunun yüzeyinde yapılan işlemlere su yalıtımı denir.
eros de amor

Su yalıtımın uygulandığı yerler

 • Toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılara,
 • Banyo, lavabo ve wc gibi ıslak hacimlere,
 • Suyun içerisinde kalmasını istediğimiz su deposu, suni gölet ve havuz gibi yapılara yapılır. Etkin bir su yalıtımı için, yalıtım uygulamasının, binanın temelinden çatısına kadar tüm yapı elemanlarını kapsaması gerekir.

Yeni bir ev alırken su yalıtımı ile ilgili sormanız gereken sorular ?

Yıllar boyu yaptığınız birikimi en iyi şekilde değerlendirmek için cevap bulmanız gereken soruları şöyle sıralayabiliriz:

 • Teras veya eğimli çatıda su yalıtımı yapılmış mı? Binanın en üst katında veya çatı katındaki tavan ve duvarlarda su izleri, sıva kabarıklıkları, çatlaklar yapıda su yalıtımı yapılmadığını gösterir.
 • Banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su yalıtımı yapılmış mı? Binanın ara katlarındaki tavan ve duvarlarda su izleri, sıva kabarıklıkları, çatlaklar yapıda su yalıtımı eksikliğini gösterir. Kiralayacağınız veya satın alacağınız konutun tavanındaki sorunlar üst komşunuzun doğru su yalıtımı yaptırmamış olduğunu gösterir. Alt katın tavanında oluşmuş olan sorunlar ise sizin dairenizdeki su yalıtımı sorunlarına işaret eder.
 • Yapının temelinde su yalıtımı yapılmış mı? Binanın bodrumunda perde duvar, kiriş ya da kolonlarda su izleri, çatlaklar, su ve nemden kaynaklanan siyah lekeler ya da pamukçuklar yapının temelinde su yalıtım problemi olduğunugösterir. Temellerde yapılan su yalıtımı uygulamaları, betonun ve demirlerin taşıma özelliğini korumasına yardımcı olduğundan deprem güvenliği sağlar. Binanın temellerine sonradan su yalıtımı yapılarak binanın suyun zararlı etkilerinden korunmasının mümkün olmadığı unutulmamalıdır.
 • Yapının etrafında, topraktan gelen suyu uzaklaştıracak olan bir drenaj sistemi var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?