Küf önleyici

Müfit bey bizlere sormuş ; Sevgili ustalar , evimin batı ve kuzey cephesindeki Salon ve Yatakodası duvarlarım kaçınılmaz bir şekilde rutubetten kararma yapıyor.(Dış cephe ıslanmıyor, içerden terleme) Bu durumdaki mekanlarda antiküf etkili boyalar varmı çözümünüz nedir.

Genel olarak tanımı, sıcak havanın soğuk yüzeye temasıyla, sıcak havadaki nemin soğuk yüzeyde yoğunlaşarak suya dönüşmesi.Ve kaçınılmaz son olarakta suyun bakterilere uygun bir ortam oluşturarak küf yapması. Öncelikle yapabilenler (müstakil veya kendi evi olanlar) soğuk havanın söz konusu duvara (yada yüzeye) temasını önlemektir. Yani ilk olarak dış yüzeyden yalıtım yapılmalı. Eğer kiracı veya binanın orta katları gibi konumlarda bu yapılamıyorsa iç yüzeyden yalıtım yapılmalı. Yalıtım illaki şart. Piyasada pek çok markanın (dyo, marshal, polisan) küf önleyici boyaları mevcut. Ancak bunlar tek başına çözüm olamaz. Olsa bile kısa bir süre bu özelliğinden faydalanılır.

eros de amor

En pratik çözüm, xps diye adlandırılan strafor köpükleriyle problemli duvarı kaplamak. Bunun için strafor tabakalarını duvara marley yapıştırıcısı ile yapıştırabilirsiniz. Üzerinede SU BAZLI YARIMAT SİLİKONLU BOYA yapabilirsiniz. Ben Marshallınkiyle yaptım. strafor üzerine su bazlı boya gayet güzel tutuyor. Burada SU BAZLI olmasını özellikle vurguladım çünkü yağlı boya yani solvent içerikli (tinerle inceltilen) boyalar straforu kesinlikle eritir. memran gibi daha pahalı ve etkili izolasyon malzemeleride kullanabilirsiniz ancak bu işe kesin ve kalıcı çözüm bulmak amacıyla yola çıkarsanız mutlaka işin ustası veya sırf izolasyon işi yapan firmalarla kontağa geçmenizde fayda var. Acemice yapılmış izolasyon tabakasının bisküvi gibi çıtır çıtır döküldüğünü gördüm. Tek başına küf önleyici özellikli boyalar kısa bir süre küfü önler ama terleme yapmaya devam eder.

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?