Isı yalıtımı nedir ? Avantajları nelerdir ?

ısı-yalıtımıKış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını ve yaz aylarında meydana gelen ısı kazançlarını azaltmak için yapılan işlemlere “ısı yalıtımı” denir. Kışın üşümemek için kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi ısıtır; yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz. Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak daha konforlu ortamlarda yaşamak amacıyla yapılır. Bu çerçevede ısı yalıtımı, binaların dışarıya veya garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlerine bakan duvar, çatı, döşeme, cam, doğrama ve tesisatlarına uygulanır. Bir başka deyişle, bina sakinlerinin daha az enerji kullanarak ısınması veya serinlemesi ve dolayısıyla çevre kirliliğinin azaltılmasının sağlanması, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla; farklı sıcaklığa sahip yaşam alanları ile çevresi arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir.

Isı yalıtımının avantajları

 • Isınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamalardan en az %60 tasarruf ederek, kışın daha iyi ısınmaya, yazın ise serin kalmaya imkân sağlar.
 • Yakıt tüketimini ve dolayısıyla atık gaz salınımlarını azaltarak çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur.
 • Sağlayacağı verimlilikle, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır.
 • Evlerde küşenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşma) önler.
eros de amor
 • Betonun içindeki demirlerin paslanmasını engeller, binanızın depreme karşı dayanıklılığını korur.
 • Yaşam alanları içersinde dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturur.

Isı yalıtımı; uygulandığı yerler

 • Düz (teras) ve eğik çatılara,
 • Dışa bakan duvarlara,
 • Çıkma tabanlarına,
 • Toprakla temas eden duvar ve döşemelere,
 • Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelere,
 • Kombi ile ısıtılan binalarda katları ayıran döşemelere,
 • Tesisat boruları, havalandırma kanalları, vanalar vb. tesisat elemanlarına yapılır.

Ayrıca, özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır, yazın ise gün ışığından ödün vermeden binaya güneş ısısı girişi sınırlanır.

Yeni ev alırken sormanız gerekenler

1- Yüksek bir ısıtma gideri, konutta ısı yalıtımı bulunmadığı anlamına gelebilir. Konutun geçmiş yıllara ait ısıtma/soğutma giderleri sizin için kabul edilebilir düzeyde mi?
2- Binanın deprem güvenliği konusunda bilgi edindiniz mi? Isı yalıtımlı binalarda yapıların korozyona karşı korunduğunu unutmayın.
3- Binanın dış duvarlarına ve hatta döşemelerine ısı yalıtımı yapılmış mı? Duvarlarda göreceğiniz siyah lekeler ve küf; su ve ısı yalıtımı yapılmadığını gösterir.
4- Kapı, pencere ve bunlarda yer alan camlar yeterli yalıtım özelliğine sahip mi?
5- Çatıda ısı yalıtımı yapılmış mı?
6- Bina yeni yapılmışsa, Enerji Kimlik Belgesi var mı? Bu belge, ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma ve sıcak su için ne kadar yakıt tüketeceğiniz ve binanızın ısı yalıtımı
konusunda size fikir verir.
7- Eski bir bina satın alıyorsanız, Enerji Kimlik Belgesi çıkarılmasına yönelik bir planlama var mı, varsa ne aşamadadır?
8- Binanın ısıtma, soğutma, havalandırma sisteminin geçmiş yıllardaki performansı konusunda bilgi edindiniz mi?
9- Isıtma sisteminde kullanılan boru ve kanallar yalıtılmış mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?