iç mantolama nasıl yapılır ? videolu anlatım

ic-cephe-mantolamaDoğal olarak dışa kaçan havanın yerine alanlarımızı daha fazla ısıtma ihtiyacı doğar. Yapımızın dışında ısı yalıtım uygulaması bulunuyorsa bu kaçış azalacak ve doğal olarak kaçan havanın yerine daha az ısıtma ihtiyacı doğar. Bilindiği gibi kış mevsiminde dış soğuk hava ile içeride ısıtılmış hava arasında yüksek sıcaklık farklılıkları sebebi ile yapı içerisindeki hava süratle dışa doğru kaçmaya çalışır. Yaşam alanlarımızın yapısına göre çatıdan, pencere ve kapılardan en çok duvarlardan dışarı kaçar. Dıştan yalıtım uygulamalarında levhalar, içinde solvent bulunmayan çimento bazlı yapıştırma harcı ile dış duvar yüzeyine yapıştırılır. Yapıştırma harcı bir süre kurumaya bırakılır ve levhalar m²’ye 6 adet gelecek şekilde plastik çivili izolasyon dübelleri ile arka yüzeye tespit edilir. (Dübelleme işlemi oldukça önemli olup, arka yüzeyin dübellemeye uygun olmaması durumunda min. 2 cm. kaba sıva yapılması gerekir.) Lateks katkılı, çimento esaslı sıvalar ile birkaç mm. kalınlığında sıva doğradan levha yüzeyine uygulanır. Tüm sıva yüzeyine (henüz kurumadan) alkaliye dayanıklı cam tülü sıva donatısı file, çelik mala yardımıyla yapıştırılır. Daha sonra tekrar birkaç mm. kalınlığında sıva yapılarak kurumaya bırakılır. bu uygulamada önemli husus sıva donatısı filinin, toplam dış sıva kalınlığının ortasında veya dış yüzeyine yakın konumlandırılmasıdır.

eros de amor

İçten Mantolamanın Avantajları

  • Isı yalıtım levhaları bodrum tavanları, balkon ve çıkma altları, kolon ve kirişlerde hem kalıp içine konarak, hem de sonradan yapıştırılarak kullanılabilir ve üstün ısı yalıtım özellikleri sayesinde ısı köprülerini ortadan kaldırır.
  • Pürüzlendirilmiş levha yüzeyleri, malzemenin hem yapıştığı sathı, hem de üzerine sürülen sıvayı sıkıca kavrar, bina ömrü boyunca bozulmaz ve ısı yalıtım değerini kaldırır.
  • Dıştan yalıtım, bina dış kabuğunu sıcaklık farklarından ve dolayısıyla yıpranmalardan korur. Isı köprüleri tamamen ortadan kalktığı için en ideal (doğru) ısı yalıtım sistemidir.
  • Dıştan yalıtım uygulamaları yoğuşmanın bina dış yüzeyinde oluşmasını sağlayarak, rutubetsiz ve konforlu mekanlar sağlar.
  • Duvar iç yüzey sıcaklığının ortam sıcaklığına çok yakın ve sabit olması sayesinde hava hareketini ortadan kaldırır. Yüzey bozulmasını, boya ve sıva dökülmelerini önler.
  • Isı yalıtım levhaları sık sık yenilenme gerektirmez ve bina ömrü boyunca ısı yalıtım değerini korur.
  • Isıtma ve soğutmanın, daha küçük, daha az enerji harcayan, dolayısıyla daha ekonomik cihazlarla yapılabilmesini sağlar. Bakım ve işletme giderlerinden tasarruf getirir.

iç mantolama videosu izle

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?