Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük eps

Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam), stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ısınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur. Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynasması ile elde edilen EPS ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz Pentan’dir.

Organik bir bileşen olan pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin olusmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer degiştirir. Açıga cıkan pentan gazı atmosferde zaten bulunan CO2 ve su buharına-H2O’ya dönüşür. Penta’nın açıga çıkmasıyla, malzemenin bünyesinde bulunan çok sayıdaki (yogunluga bağlı olarak 1 m3 EPS’de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur.

eros de amor

Malzemenin % 98’i hareketsiz havadır, %2’si ise polistirendir. Malzeme, küçük tanecikler halinde hammadde olarak temin edildikten sonra ön şişirme işleminden geçer. Bu sırada taneciklerin içindeki pentan gazi ile hava yer degiştirir ve malzemenin istenilen yoğunluğu bu aşamada büyük ölçüde sağlanır. Daha sonra özel silolorda dinlendirilen genleştirilmisş taneciklerin kalıp içerisinde su buhaıi yardımı ile birbirleriyle kaynaşması ve malzemenin özelliklerini kazanması sağlanır. Tanelerin birbiri ile kaynasması sonucunda balpetegi görünümünde, arada bosluk kalmadan birbiri ile kaynaşmış çokgenlerin olusturdugu sürekli bir kütle meydana gelir. Daha sonraki üretim adımları ise malzemenin kullanım sahasına (ısı yalıtım amaçlı veya ambalaj malzemesi olarak) göre degişiklik gösterir (+). Bilindiği gibi durgun hava, bilinen en ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesidir.

EPS’nin üstün ısı yalıtımı’nın özellikleri çok sayıdaki taneciklerinin bünyesinde bulundurdugu durgun hava sayesindedir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı saglayan birkaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı, ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemelerinden daha ekonomik olarak sağlayan tek malzemedir. Malzeme, esnek olan yapısı , darbe emiş özelliği ve mekanik dayanıklığı sayesinde de bir çok ürünün koruma amaçlı amblajlanmasın’da kullanılır ve ambalajlanan ürünlerin hasar görmelerini engeller. Ayrıca, hem ısı yalıtım özelliği hem de koruma özelliği sayesinde EPS’in özel tipleri gıda malzemelerinin de amblajalanmasın’da kullanılır. Üretiminin enerji yogun olmaması, üstün teknik özelliklerine ragmen ekonomik olmasının diger önemli sebebidir.

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?