Eps ile Xps arasındaki farklar nelerdir ?

eps-xps Yapı malzemeleri arasındaki farklar nelerdir. İzolasyon mantolama yaparken hangi malzemeyi kullanmalıyız. Mantolamada cephe giydirmede polistren levhalar kullanılmaktadır. Bunlardan biri olarak kısaca XPS adlandırılan Ekstrude Polistiren Isı Yalıtım Levhaları diğeri ise EPS olarak bilinen genleştirilmiş polistiren sert köpükden elde edilen Expanded Polistiren Levhalardır.

Mantolamada kullanılan bu polistren levahlar XPS ve EPS’nin birbirlerine göre avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Her ikisininde üretiminde kullanılan ana malzeme polistroldür. EPS ( Expanded Polistiren ) Levhalarda şişirme gazı olarak pentan kullanılır. XPS ( Ekstrude Polistiren ) de HFCL gazı kullanılır. Pentanın hava ile yer değiştirme hızı fazladır. HFCL çevreye karşı zararlı olduğundan bazı ülkelerde kullanımı yasaktır. Bu nedenle üreticiler XPS üretiminde karbondioksit ile şişirme yolunu seçmektedirler.

Mantolama Malzemeleri kaç çeşittir.

  • Eps (Beyaz renkli ısı yalıtım levhası)
  • Xps (Renkli ısı yalıtım levhası)
  • Taşyünü ( Kahverengi ısı yalıtım levhası)

Her iki malzeme de 85ºC sıcaklıktan sonra deforme olurlar.  XPS tamamen kapalı hücre yapısına sahip olduğu için su emme ve buhar difüzyon direnci yüksek bir malzemedir. EPS esnek olan yapısı ile daha fazla nefes alma yeteneğine sahip bir malzemedir. Yapı dışında ugulanacak malzemenin en az 16 dansite olması gerekir. 18 dansite malzeme güvenlidir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı sağlayan birkaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı, ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemelerinden daha ekonomik olarak sağlayan tek bir malzemedir.

XPS üretim şartları gereği 23 dansitenin altında üretilmez. EPS daha ucuz bir malzemedir. Bütün bunların yanında eğer EPS üretilir iken karbon takviyesi yapılır ise şartlar EPS lehine değişmektedir. Bir başka deyişle karbon emdirilmiş 4 cm kalınlıktaki EPS levha, 5cm kalınlıktaki normal EPS ve XPS e denk gelmektedir. Şahsi görüşümüz ,%100 karbon emdirilmiş levhalar eğer dış cephede polistiren malzeme kullanılacak ise doğru seçimdir.

Eğer ısı yalıtımını binanın dışından yapacaksanız. Isı yalıtmı binanın soğuk tarafına uygulanır. Kış aylarında binanın soğuk tarafı dışı olurken yaz aylarında genellikle soğuk olan taraf binanın içidir. Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki yerleşim yerleri için bu özellik önemli bir ayrıntıdır. Bunun için de mantolama üzerine yansıtıcı boyalar seçildiğinde sistem çok doğru bir şekilde çalışmaktadır.

Bizim önerimiz 4-6 cm arasında EPS hem daha ucuz hem de daha kaliteli yoğunlukta cok önemli bulabildiğiniz en yüksek dansitedeki eps yi alın markasından ziyade önemli olan yoğunluğudur. Ayrıca mantolamadan sonra size tavsiyemiz (işçilik hatalarınızı minimalize etme adına) dekoratif sıva ve grenli (tekstürlü boya) kulanmanızdır.

eros de amor

XPS sert köpük diye geçiyor piyasada; genelde mavi, pembe ve yeşil renktedirler. EPS genel anlamda beyaz olup, piyasada “kömürlü” olanları da var. XPS, EPS ye oranla 2 kat daha pahalıdır. Bu konuda yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.

Mantolamada XPS mi EPS mi ?


Mantolamada 3 farklı malzeme kullanılıyor:
1. Eps (Beyaz renkli ısı yalıtım levhası)
2. Xps (Renkli ısı yalıtım levhası)
3. Taşyünü ( Kahverengi ısı yalıtım levhası)

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardımcı olmamı ister misiniz ?