Duvarlar nasıl boyanır ? videolu anlatım

duvar boyama Değerli ziyaretçiler  merhabalar bu yazımda sizlere duvar boyama hakkında a dan z bildiğim bütün bilgileri aktaracağım. 12 yıldır boyacılık sanatını icra etmekteyim. Avrupa’ da bir çok insan kendi evini kendi boyuyor boyacılar sadece profesyonel işlerde çalışıyorlar. Konumuza geri dönelim.

Boya yapmaya başlamadan önce boya yapacağınız odada bulunan eşyalarınızı mumkunse başka odaya alın eğer alamıyorsanız odanın orta yerinde yoplayın sonra üzerine naylon poşetle örtebilirsiniz daha sonra kenar süpürgeliklere gelecek şekilde plastik koruma örtünüzü seriniz. Boya bandı ile süpürgelik ve örtüyü yapışacak sekilde yapıştırınız odamızı dökülecek boyalardan ve tozlardan koruma altına aldık.

Ama acele etmiyoruz çünkü boyaya başlamadan önce kabaran dökülen yerleri spatula yardımı ile kazıdıktan sonra ince bir zımpara ike zımparalıyoruz.  Islak bir sünger yardımıyla hafifçe ıslatıyoruz ki alçı kuruduktan sonra çatlamasın.

eros de amor

Duvar hatalarını kapatmak için saten alçı hazırlayacağız. Saten alçı hazırlamanın püf noktası ilk olarak kaba saten alçımızı döküyoruz üzerine bir miktar cıvık olmayacak şekilde suyu elimiz serpiyoruz (dikkat edin suyu dökmüyoruz elimizle serpiyoruz.) karışımı 5-6 dakıka kadar beklemeye bıraktıktan sonra spatulamızla karışımı macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz eğer koyu olmuşsa azar azar su ileve edebilirsiniz. Macun kıvamına geldikten sonra spatula yardımı ile hasarlı duvarlarımıza yediriyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise geniş ağızlı 20-30 cm spatula kullanmanız gerekmetedir. Geniş ağızlı spatulayı duvara parelel olacak sekilde tutarak kestiriyoruz . Daha sonra kurumaya bırakıyoruz normalde 24 saat kurumasını beklememiz gerekir saten alçı hemen kurumaz ama buna vaktiniz yoksa aynı işlemi sıva alçısıylada yapabilirsiniz 20 dakıkada hem kuruyacaktır.

Kurudukdan sonra ince bir zımpara yardımı ile düzleşinceye kadar zımparalıyoruz. Duvarlarımızı onardıktan sonra astar çekip boyaya başlaya biliriz. Boya ile ilgili açıklamalar video da açıkça anlatılmıştır. Buradan her türlü sorunuzu yorum olarak gönderiniz vakit buldukça hepsini cevaplayağıma emin olabilirsiniz. Bazı boyacılar  bu yazımı okuyum muhtemelen bana kızacakllardır ama internet ilim irfan yeri öğrenmenin yaşı yok durumu iyi olan adam zaten evinin boyasını kendi yapmaz. Sağlıcakla Hoşçakalın  Hasan Usta

10 comments to “Duvarlar nasıl boyanır ? videolu anlatım”

 1. ateş:

  uygulamalı boya yapma tekniğini(sözde)gösteren arkadaşım belki sanatkar olabilirsin,lakin anlatım şeklinde çok eksikliklerin var.her anlatılan teknik ve taktik her yüzeye uymaz.işin doğrusu hastaya yerinde teşhistir.yok 0.5 cm.alçı çektim yok daha ne kadar çekmem lazım bu iş öyle olmaz.satıh ne istiyor ise onu hakkıyla vermek zorundasın.başka izah tarzı yok bu işin.25 yılımı verdim bu mesleğe.25 saat deyil.

  Sayın Ateş

  Yıllardır evimi sizin gibi çok bilmiş boyacılara boyayıyordum. Geçen sene düştüğüm para sıkıntısı yüzünden bu sene boyacıya para vermek gibi bir lüksüm olmadığımdan kendim boyamak zorunda kaldım.

  Ayrıca bu siteden de boya konusunda bir çok ipucu yardım aldım hem izleyerek hem okuyarak.

  Şimdi gelelim sana ve senin gibi dingillere insan istedikten sonra herşeyi yapar kendinizi bulunmaz hint kumaşımı sanıyorsunuz anlamıyorum ki eline fırça alan herkez ustayım diyor inanın avrupa da artık bu işleri insanllar bizzat kendileri yapıyor. Bir ev boyamak için 1500 lira para istiyorsunuz insanların 3 aylık kira bedelleri allahtan korkun

 2. uygulamalı boya yapma tekniğini(sözde)gösteren arkadaşım belki sanatkar olabilirsin,lakin anlatım şeklinde çok eksikliklerin var.her anlatılan teknik ve taktik her yüzeye uymaz.işin doğrusu hastaya yerinde teşhistir.yok 0.5 cm.alçı çektim yok daha ne kadar çekmem lazım bu iş öyle olmaz.satıh ne istiyor ise onu hakkıyla vermek zorundasın.başka izah tarzı yok bu işin.25 yılımı verdim bu mesleğe.25 saat deyil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?