Duvarda küflenme

Küf mantarlarr çevremizdeki yaşamrn doğal birer parçasrdır. Üreme gözeleri (bu gözelere “spor” adı verilir) ile çoğalırlar ve bu sporlara hemen her yerde olduğu gibi iç mekanlarda da rastlamak mümkündür. Normal olarak zararsızdırlar. Ama küf mantarlarının miktarrnrn belli bir yoğunluğun üzerine çıkması, bu mekanlarda yaşayan insanlarda sağlık sorunlarrna yol açabilir. Yaşamak ve çoğalmak için küf mantarları bol rutubet ister. Bina içlerindeki rutubetin artmasrna sebep olarak
şunları sayabiliriz:

eros de amor
  • rutubetin doğrudan içeri girmesi, örneğin: çatılardaki (özellikle düz damlar), yağmur oluklarrndaki ve yağmur borularrndaki arızalar; duvar çatlaklarr; inşaat işlerinin bitiminden sonra kurutma işleminin yeterince yapılmaması; boru patlaması veya sel felaketi gibi nedenlerle binaya su girmesi
  • Odada artan nemin yeterince dışarı atılmaması, ki bu da özellikle hava almayan (yalıtımlı) binalarda ısıtma ve  havalandırmanın doğru yapılmaması ve havadaki nemin yoğunlaşması ile meydana gelen, özellikle eski binalardaki yetersiz ısı yalıtımı nedeni ile soğuk kalan duvarlarda rastlanan, çiy damlalarının oluşması ile ortaya çıkar. Eski ve yeni binalarda hatalı inşaadan dolayı oluşan ve içerdeki ısının kolayca dışarı kaçmasına neden olan belirli bölgelerde de  su buharı yoğunlaşması görülür. Binanrn inşaatı sırasındaki ihmallerden ileri gelen hata ve eksikliklerin yanısıra, binada oturanların da iç  mekanlardaki rutubet artışına katkıları olduğunu biliyoruz. Evlerin bilinçsizce yanlış havalandırılması veya günlük yaşamda çok rutubete sebep olan işler (mesela yıkanmak, yemek pişirmek, çamaşır yıkamak, evde büyük akvaryumlar bulundurmak vs.), binalardaki nem oranınrı normalin üstüne çıkmasına neden olabilir. Bu özellikle de, eğer bina enerji tasarruf etmek amacı ile çok iyi bir rsr yalıtımı ile donatılmış ise, bir problem olarak karşımıza çırkar. Soğuk ve nemli duvarlar, mantarlaren üremeleri için en elverişli ortamlardır.
  • Her birimiz evimizdeki nem oranrnr kendimiz kontrol edebiliriz. Piyasada  satılan kullanımı basit rutubet ölçüm aletleri (higrometreler) evlerdeki bağıl nem  oranı hakkında bir fikir verebilir. Eğer küf mantarı tehlikesini azaltmak istiyorsak, bu oran daima, oda içindeki havada % 65-70, duvar yüzeyinde ise %80 sınırı  aşmayacak düzeyde olmalıdır.Esaslı bir tadilattan geçirilerek, pencereleri yalıtılmış binalarda, içerdeki ve dışardaki hava arasrnda gerçekleşmesi gereken doğal dolaşım azaltılmış oluyor. Bu durumda, bina içi mekanlarda oluşan rutubetin, düzenli ve itinalı bir havalandırma yapılarak dışarı atılması gerekir.  Hem yeterli hava değişimini gerçekleştirebilecek hem de kışın ısı  kaybını  engelleyebilecek mekanik havalandırma sistemleri henüz gelişme aşamasında bulunmaktadır.
,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?