Dış cephe Kaplamaları

mantolama Binalarımızın ömrünü uzatan ve ısı dan tasarruf sağlamıza yarayan binalarımızın dış cephe kaplamalarının çeşitlerini merak edenler için bu yazımızda tüm merak ettiklerinizi bulacaksınız. Isı yalıtım sistemleri denildiğinde ilk akla dış cephe mantolama gelmektedir. Isı yalııtmında kullanılan malzemeler oldukça çeşitlidir.

Binamızın ısı yalıtım için 3 yöntemimiz var. Bunlardan biriside panel kaplamadır.

  • XPS ( Extrüde Polistren Levhalar ) ile Panel Kaplamalar
  • EPS ( Expanded Polistiren Levhalar ) Yapılan Mantolama
  • Taş yünü kaplamalar kullanılarak yapılan ısı yalıtımı
eros de amor

Bizim size kaplamalar arasında tavsiye edebileceğimiz bildiğimiz strafor olan Expanded Polistiren levhalardır. Expanded Polistiren levhalar daha açık gözenekli yapıya sahip olduklarından binanızın nefes alması çok daha kolay olmaktadır. içerdeki yoğuşma suları engellenmiş olunur.

Panel dışında 2. bir yöntem ise yeni jenerasyon ürünleri olan ısı yalıtım sıvalarıdır. Isı yalıtım sıvalarının özelliği tuğla ile örülü duvarlarınızı içten ve dıştan sıvayacaksınız herhangi bir mantolama ve dıştan panel kaplamadan önce ısı yalıtım sıvalarında dıştan bir panele gerek kalmıyor. Sadace suya karşı dayanıklılığını artırmak için macun kullanabilirsiniz. Üzerine boya sürülür. Bu şekilde hem kaba sıvası yapmış olur, hemde ısı yalıtımı yapmış olursunuz.

Isı yalıtım yöntemlerinden bir diğeride Nasa’nın geliştirdiği ısı yalıtımı boyaları dır. Isı Yalıtımı Boyaları likid seramik küreciklerden oluşuyor. İçi vakumlanmış havası olmayan kum tanecikleri düşünebilirsiniz bunlar boya ile kullanılıp seyretilmiştir. %30 oranında bir ısı yalıtımı sağlar.

, , ,
2 comments to “Dış cephe Kaplamaları”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?