Dış cephe izolasyon malzemeleri

bina mantolamaBetonarme yapıların dış cephelerinin izolasyonuna mantolama adı verilir. Betonarme yapılar içerdeki ısıyı dışarıya atan özeliktedir. Mantolama yapmanın amacı bina içlerindeki ısıdan oldukça fazla faydalanmaktır. Binanın dış cephelerine yapılan ısı yalıtımı sayesinde ekonomi sağlanmış olur. Mantolama yapmak için polistiren ve taşyünü levhaları cephelere uygulanır. Polistiren petrolden üretilen platik içeriklidir. UV ışınlarına dirençlidir ve ekonomik bir maddedir. Taşyünü ise ısı ve ses yalıtımı için kullanılan bazalt gibi kayaların eritilerek bakalt karıştırılarak üretilen mineral yündür. Taşyün enerji tasarrufu sağlarken ses geçirmez özelliği sayesinde konforlu bir bina sağlar. Taşyünü çatılarda, bina zeminlerinde ve binadaki kat aralarında uygulanır. İnşaat sektöründe izolasyon, yalıtım anlamına gelen dıştan gelebilecek zarar verici etkileri uzak tutmak için yapıyı kendi içinde koruma altına almaktır.  Bina yalıtım yapı malzemeleri üretiminden, binada uygulanışına kadar çok çeşitlidir. Yalıtım sistemleri çatı yalıtımı, temel yalıtım araçları, mantolama ve duvar yalıtım sistemleri olarak uygulanır. Binalar temellerinden itibaren yalıtılır. Bu olay binanın dayanıklılığı ve sağlıklı olması açısından önemli ir faktördür.

eros de amor

Binalar temellerinden izole edilir. Daha sonra duvarların toprak altında kalan kısımlarından başlayarak su yalıtımı yapılır. Suyun binanın derzlerine girmesini engellemek için polietilen veya hipalon su tutucu bantlar uygulanır. EPS adı verilen bir başka izolasyon malzemesi de yaygın kullanılan yalıtım levhalarındandır. Teras yalıtımı ve dış cephe yalıtımlarında kullanılır.

Duvar yalıtım sistemi duvar içinden ısı yalıtımı olarak yapılır. Isı yalıtım levhaları duvarların iç kısmına alçı ve çimento bazlı yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Beyaz köpüğümsü madde olan strafor duvar yalıtım sistemi için idealdir. Ses, sıcak ve soğuk yalıtımı sağlayan ekonomik bir çözümdür. Çimento bazlı yapıştırıcı ile uygulanır. Duvarlara, kirişlere, kolonlara uygulanabilir. Çatı yalıtımı için kiremit kullanımı klasik bir yöntemdir. Çatılarda yapılan izolasyonun ısı yalıtımını göz önüne alırken yağmur sularının binaya zarar vermesini önlemesi gereklidir. Kiremit altına uygulanan kiremit altı su yalıtımı örtüleri çatı izolasyonu için önemlidir. Suyun drenaj borularıyla tahliye edilmesi son aşamadır. Çatı altı örtüleri Bitümlü örtüler ve sentetik örtüler olarak ayrılır. Bitümlü örtüler okside bitümlü ve polimer bitümlü olarak ayrılabilir. Yapı malzemesi olarak izolasyon uygulaması son derece önemlidir. Ses, ısı ve su izolasyon malzemelerini gerektiği gibi kullanmak binanın sağlamlığını ve yapısını korumaya yardımcı olur. Bina ömrünü uzatır. Sağlıklı, güvenli yaşam alanları sağlar.

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?