Yangın duvarı

Yangın duvarları avrupada toplu yaşam alanlarda bulunması mecburi yangın odalarının yapımında kullanılmaktadır. Yangın duvarları, yangın sırasında önemli basınç ve gerilmelere maruz kaldığından bu görevi güvenle karşılayacak şekilde boyutlandırılmalıdır.Ayrıca yangın duvarı narinliği (yükseklik/kalınlık) 25’den büyük seçilmemelidir. Bu sağlanamıyorsa en fazla 4m ara ile takviye dişleri (şekildeki gibi) oluşturulmalıdır.

Takviye dişleri duvar ile birlikte örülmelidir. En fazla 15 m ara ile duvarda genleşme derzleri (dilatasyon) teşkil edilmelidir. Derz arası 2 cm olmalı ve refrakter bir malzeme veya yanmaz elastik bir malzeme ile doldurulmalıdır.

eros de amor

Duvar blokları düşük dozajlı çimento harç ile örülmeli, derzler tam olarak harç ile doldurulmalı ve yangın duvarı iki yüzünden takviyeli kireç harç ile sıvanmalıdır. Ytong Duvar Blokları ile yüksek sıcaklıkların hüküm süreceği bir ateş odası veya tünel teşkil edilirken dikkat edilecek hususlar şunlar olmalıdır:

  • Duvar narinliği (yükseklik / kalınlık) 25’den büyük seçilmemelidir. Bu sağlanamıyor ise en fazla 4 m ara ile takviye dişleri teşkil edilmelidir.
  • En fazla 15 m ara ile duvarda genleşme derzleri teşkil edilmelidir. Derz arası 2 cm olmalı ve refrakter bir malzeme veya yanmaz elastik bir malzeme ile doldurulmalıdır. Ayrıca her iki doğrultuda 2 cm derinliğinde amyant kordon veya alçı ile korunmalıdır.
  • Bu şekilde korunan derzin karşısına gelecek biçimde 9 cm kalınlığında Ytong koruma duvarı yalıtım plakları ile örülmelidir. Örgünün yalnız bir duvar kanalı ile irtibatlandırılmasına dikkat edilmelidir. Duvar bünyesine betonarme kolon isabet ettiğinde, derzin bu noktaya rastlatılmasına ve 9 cm’lik yalıtım duvarının kolonu da kapsayacak genişlikte seçilmesine dikkat edilmelidir. Açıklıklar alçı ile doldurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?