Kiremit Fabrikası

kiremitKiremit üretimi dört aşamada gerçekleşir: Şekillendirme, kurutma, fırınlama ve pişirme evrelerinden geçerek son halini alır. Kiremitler, hamur halindeki kilden yapılır. Kil, killi toprak ve balçığın harmanlanmasından sonra su ve kum ile karıştırılarak toprak haline getirilir, sonra preslerden geçirilir ve burada şekli verilir. Uzun süre kurutulduktan sonra fırında pişirilir. Kiremitler şekillerine göre üç gruba ayrılır: Şekillerine Göre kiremit çeşitleri : Az eğimli çatılarda kullanılan Oluklu Kiremitler, dik çatılarda kullanılan Düz Kiremitler ve çatının sızdırmazlık özelliğini sağlayan Geçmeli Kiremitlerdir. Renkli Kiremit ler ; kırmızı, kahve ve pembe tonlarında toprağın türü ve pişirme derecesine göre renk alırlar. Günümüzde de kiremit üretimi ve belirli standartlardaki kiremit kullanımı bazı yasalarla belirlenmiştir. Bu yasalara göre; kiremitlerin görünüşlerinde çok fazla renk farklılığı olmamalı, çatlak ve kırık olmamalı, düzgün bir yüzeye sahip olmalıdır. Biçim bozuklukları bulunmamalı, ses verme testleri yapılırken beklenen sesi vermelidir. Ayrıca boyutları belirlenmiş ölçülerde olmalıdır. Çatılarda kiremitlerin döşenmesi oldukça sistematik bir şekilde yapılmalıdır. Çatı tipine göre ahşap alt yapısı, ısı ve su yalıtımı yapıldıktan sonra ip çekilir ve ilk sırayı oluşturmak için braas kiremit ler döşenir. Bu sistemle tüm çatı kiremitleri sırayla döşenir. Kiremitlerin altına uygulanan latalarla kiremitler düzgün yerleştirilmiş olur, su sızmasını ve kiremitlerin kırılmasını engellerler. Ham maddesi tamamen doğal olan kiremitler yabancı ürün içermezler ve insan sağlığına zararları yoktur. Bu yüzden, teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da, günümüzde halen çatı kaplamasında kiremit yaygın olarak tercih edilmektedir.

eros de amor
One comment to “Kiremit Fabrikası”
  1. fas ülkesi müşterimiz bulunmaktadır 500m2kare kırmızı kiremit akdeniz modeli istemektedir tarafıma usd bazından fiyat bildirmenizi arz ederim b

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?