Alçı Kartonpiyer Malzemeleri

kartonpiyerKartonpiyer karışımı yani alçı istediğiniz modele göre kalıplara dökülerek yapılmaktadır.Montajı oldukça zordur. Mutlaka ustalık istemektedir. Eğer iyi bir şekilde montajı yapılmazsa gözü rahatsız eden hatalar olabilir.Bu nedenle eğer evinize kartonpiyer yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka deneyimli kişilere yaptırın. Kartonpiyer kelimesinin kökeni ise İtalyanca bir kelime olan carta(kağıt) sözcüğünden gelen cartone’dan gelmektedir. Kelimenin anlamı ise sıkıştırılmış kağıttır.Yaklaşık olarak beş yüz yıllık bir geçmişi vardır. Suyla karıştırıldıktan sonra hamur haline getirilen kağıt öncelikle tutkal sonrada üstübeç denilen malzemenin karışımıyla elde edilir.

eros de amor

Günümüzde uygulanmakta olan kartonpiyerin ana malzemeleri ise sadece alçı, su ve ketenden oluşmaktadır. Bu malzeme hazırlanır ve kalıplara dökülür ve evin duvarına yada tavanına uygulanır. Bütün yapı sektöründe kartonpiyer kullanılmaktadır. Önceleri otellerde, işyerlerinde, lüks konutlarda sadece dekoratif amacıyla kullanılıyordu. Artık nitelikli yapılarda tesisattaki montajlardan sonra yapılmakta olan detaylarda çok aranılan bir ürün hale geldi. Yapı sektöründe düşük maliyetli bir dekorasyon malzemesi olması açısından ve her şekilde kolaylıkla uygulanması bakımından aynı zamanda da her zevke, her yere ve her keseye uygun olması,şık, estetik ve ekonomik olması gibi birçok nedenden dolayı günümüzün 1.sıradakil dekorasyon ürünlerinden biri haline geldi. Binalara fazla bir ağırlık da yüklemiyor. Kartonpiyerin hem temizlik sorunu yok, hemde bakımı çok kolaydır.

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı olmamı ister misiniz ?